Interesujące zabytki dostępne na rynku antykwarycznym, które możesz nabyć.
Blog > Komentarze do wpisu
Egipskie figurki grobowe Uszebti.
Egipcjanie uważali, że po śmierci tak samo jak za życia należy pracować a w szczególności uprawiać i nawadniać ziemię. Figurki uszebti wkładane do grobów miały zmarłemu pomagać i zastępować go w wielu pracach. Często na figurkach zamieszczano fragmety "Księgi Umarłych" wraz z imieniem właściciela.

"Uszebti początkowo nazywano szabti. Pojawiły się na początku Średniego Państwa( ok. 1900 p.n.e.) a szczególnie dużo tego rodzaju figurek wytwarzano w III Okresie Przejściowym (1069–664 p.n.e.) i Okresie Późnym. Osiągały od kilku do pięćdziesięciu centymetrów. Różniły je jakość: jedne były prostym zlepkiem gliny lub nawet kawałkiem drewna, innym starannie nadawano kształt mumii oraz cechy ludzkie.

Początkowo do wyposażenia grobu wchodziły tylko dwie figurki, które wkładano do oddzielnych, specjalnych sarkofagów. Od czasów Amenhotepa II ich ilość wzrosła, więc zaczęto umieszczać je w skrzynkach mających kształt kapliczki. Liczbę uszebti zwiększono do 365 figurek, po jednej na każdy dzień roku, którym przewodniczyło 36 nadzorcow, co daje zbiór 401 sztuk. Jak widać, istniał podział ze względu na podział organizacyjny i wykonywane funkcje."

Poniżej piękna uszebti z "Księgą Umarłych".
Wysokość około 22cm. Znalezniona w Izraelu.

Uszebti

uszebti


uszebti
Cena tej figurki uszebti to około 13000 zł

Uszebti
najwyższa ok. 16 cm

uszebti
ok. 11cm

Cena powyższych dwu typów w zależności od rozmiaru, czy z inskrypcjami itp. wynosi od 1700 do 4000 zł.
Wszystkie tu pokazane uszebti są dostępne do zakupu oraz posiadają certyfikat autentyczności z IAA oraz zezwolenie eksportowe. Cena obejmuje również koszt dostawy w dowolne miejsce na świecie.
piątek, 30 listopada 2007, antyczne

Polecane wpisy

  • Srebrne żydowskie Szekle 2000 lat

    Nazwa pochodzi od hebrajskiego czasownika שקל, czyli "ważyć" (hebr. szeqel, arab. thaqal). W starożytności szekel (gr. síklos) stanowił jedną

  • Lampy oliwne

    Lampy oliwne z okresu życia Chrystusa i pochodzące z Jerozolimy.Chętnych do zakupu zapraszam do kontaktu poprzez emaila. Cena lampy oliwnej to około 150-200zł +

  • Bizantyjskie solidy

    Raz na rok wypada cos napisać i pokazać. Spora kolekcja do nabycia    

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: